W Polsce najwięcej osób uzależnionych jest od alkoholu oraz nikotyny. Jednak od jakiegoś czasu zaobserwować można nowe zagrożenie, jakim jest siecioholizm. Uzależnienie od Internetu to problem, który bywa lekceważony. Warto jednak uzmysłowić sobie, że ma ono tak samo groźne skutki jak inne nałogi. Borykają się z nim miliony ludzi na całym świecie, a z miesiąca na miesiąc liczba ta rośnie.
Zdecydowanie najwięcej uzależnionych to Koreańczycy, gdyż w tym kraju dostęp do sieci ma 86% mieszkańców. Jednak i my zaczynamy im deptać po piętach, w związku z czym zagrożenie siecioholizmem jest coraz większe. Wiele osób zaczyna dzień od włączenia komputera i sprawdzenia nowych informacji, kont pocztowych, czy zalogowania się na portalach społecznościowych. Także po pracy, czy szkole pierwsze kroki kierowane są właśnie do komputera, a w międzyczasie korzystamy z połączenia z siecią z urządzeń mobilnych.
Jak można sprawdzić, czy ktoś jest uzależniony od Internetu? Nie jest to łatwe, ale istnieje kilka przesłanek, które mogą wskazywać na istnienie takiego problemu. Jedną z nich jest nadmierne zaabsorbowanie tym, co dzieje się w sieci i ciągłe zwiększanie ilości czasu spędzanego online. Warto też zwrócić uwagę na to, czy w przypadku ograniczenia ilości czasu spędzanego w sieci występują niepokój, rozdrażnienie lub stany depresyjne. Potwierdzeniem nałogu będzie także utrata przez osobę uzależnioną istotnych relacji z innymi ludźmi, zaniedbywanie nauki, czy pracy zawodowej, co spowodowane jest zbyt częstym korzystaniem z sieci.
Problem z uzależnieniem od Internetu najczęściej dotyka osoby, które są zamknięte w sobie, nie radzą sobie z emocjami i kontaktami z otoczeniem. W siecioholizm zwykle wpadają też te osoby, które przerasta rzeczywistość. W sieci można wykreować się na zupełnie inną osobę, co pozwala na zawarcie nowych znajomości i spełnienie marzeń o byciu popularnym. Dużym zagrożeniem są również wirtualne gry, czaty i seks przez Internet. Obok siecioholizmu stosunkowo nowym problemem jest właśnie uzależnienie od cyberseksu, który może z czasem zupełnie uniemożliwić stworzenie normalnego, prawdziwego związku.