Psychodietetyka to stosunkowo nowy trend, który szybko zdobył w Polsce popularność. Jego ideą jest trwała zmiana zachowania oraz usunięcie problemu, który jest przyczyną trudności z utrzymaniem idealnej wagi. Z pomocy psychodietetyka powinien skorzystać każdy, kto co najmniej kilka razy próbował przejść na dietę, ale z różnych powodów zamierzenie to się nie powiodło. Wsparcie wskazane jest także osobom walczącym z efektem jojo, pojawiającym się po każdej diecie odchudzającej. Psychodietetyk pomoże znaleźć przyczynę problemów z jedzeniem, a następnie pokaże jak z nią walczyć oraz wyeliminować.
Warto pamiętać, że każda nieudana próba odchudzania bardzo osłabia organizm i przyczynia się do utraty motywacji, która przecież jest niezbędna do osiągnięcia efektu. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że krótkotrwała zmiana sposobu odżywiania nie jest skutecznym sposobem na osiągnięcie i przede wszystkim utrzymanie wymarzonej wagi. Psychodietetyk podchodzi do otyłości oraz nadwagi w sposób całościowy, łącznie z uwzględnieniem czynników:
środowiskowych ? styl życia, aktywność fizyczna, nawyki żywieniowe i wsparcie społeczne, biomedycznych ? dziedziczenie, choroby oraz przyjmowane leki,
psychologicznych ? sposoby radzenia sobie z emocjami i stresem, poczucie własnej wartości i wiary w sukces.
Pod uwagę brana jest także umiejętność samokontroli. W zależności od znalezionych przyczyn psychodietetyk nawiązuje współpracę z lekarzem odpowiedniej specjalności oraz z trenerem.
Praca z pacjentem zawsze wygląda inaczej, ponieważ każdy ma za sobą inną historię. W początkowym okresie niezbędna jest zmiana nawyków żywieniowych, co osiągane jest za pomocą specjalnych zadań, które mają na celu przećwiczenie pewnych umiejętności oraz poznanie swoich realnych potrzeb. Efekty osiągnięte dzięki współpracy z psychodietetykiem są widoczne dopiero po jakimś czasie, ale w większości przypadków odchudzanie jest jak najbardziej skuteczne, a co najważniejsze ? nie ma efektu jojo.